אור יקרות
אירגון יוצאי מרכז אירופה
אור יקרות
עין גב
ב-6.7.2007 חגגו בעין-גב את חג ה-70 למשק
1937
הקיבוץ נוסד במסגרת ישובי "חומה ומגדל". מייסדיו היו חברי גרעין "בתלם" מתנועות החלוץ והבונים בגרמניה
1943
נוסד פסטיבל עין על ידי חובבי מוזיקה מחברי הקיבוץ, שהתקשו להגיע העירה לשמוע קונצרטים ועל כן החליטו להביא את המוזיקה אליהם. הפסטיבל מתקיים בקביעות מדי שנה בחודש אפריל.
1948
במלחמת העצמאות היה עין גב הישוב היחידי בצד המזרחי של הכינרת. הקיבוץ עמד בפני התקפות קשות מצד הצבא הסורי, אשר הגיע עד לשעריו, ושם נהדף. ההתנכלויות לקיבוץ מצד הסורים נמשכו גם אחרי כן, עד מלחמת ששת הימים
1949
בעקבות יישום הסכמי שביתת הנשק בין ישראל לסוריה ב-1949 ("הסכמי רודוס") נקלע הקיבוץ לתוך מובלעת בין שני אזורים מפורזים שהריבונות עליהם לא הייתה ברורה. ישראל פעלה למימוש ריבונותה בכל השטח עד הגבול הבינלאומי ואילו סוריה ניסתה לחלוש על השטחים הסמוכים לגבול ממערב באמצעות ירי והתקפות צבאיות. תושבי עין גב סבלו מאוד מההתקפות האלה שלא נסתיימו אלא לאחר כיבוש רמת הגולן בידי צה"ל במלחמת ששת הימים
1951
בעקבות הפילוג בתנועת "הקיבוץ המאוחד" בשנת 1951 הצטרף הקיבוץ ל"איחוד הקבוצות והקיבוצים".
1954
לאחר שנתיים של ויכוחים עזבו אנשי המיעוט, כ-70 איש מתומכי "הקיבוץ המאוחד", ועברו לקיבוץ גינוסר.
לעין גב הגיעו השלמות מ"התנועה המאוחדת", מ"הנוער העובד והלומד" בישראל וכן בוגרי תנועות נוער ממקסיקו ומדרום אמריקה.
1965
באמצע שנות השישים התחילה מחשבה רצינית על תיירות. ההתחלה הייתה בספינות השייט, שהושטו בידי חבורת ספנים חברי עין-גב הוקם גם במקום העלייה הראשון של הקיבוץ כפר נופש קטן, בנוי מקרוונים שהיו עשויים קש.
2012
הקיבוץ מונה כיום כ - 90 משפחות ומתפרנס כבעבר בעיקר מחקלאות ותיירות. אדמות המקום נרכשו על ידי "קדמת כנרת", חברה של יהודים אמידים מגרמניה, אשר תכננה להתיישב במזרח הכינרת. החברה שכרה חלק מאדמות חוות ביתניה של חברת יק"א והחלה בעריכת נסיונות חקלאיים לקראת העליה על הקרקע. בעקבות מאורעות 1936 ירד ערך מניותיה של "קדמת כנרת", החברה פשטה החברה את הרגל ואדמותיה נמכרו לקרן קיימת.

ב-6 ביולי 1937, במסגרת התיישבות "חומה ומגדל", עלה על הקרקע במקום קיבוץ עין גב. מייסדי הקיבוץ היו חברי גרעין "בתלם", בוגרי "החלוץ" ו"הבונים" שעלו ארצה מגרמניה בשנים 1934-1933, וקבוצה מחברי תנועת "נוער צופי חלוצי" (נצ"ח) מצ"כיה, ליטא, אסטוניה ולטביה. בשנת 1935 התאחדו שתי הקבוצות לגרעין אחד שנקרא "בתלם". המתיישבים עברו הכשרה בנחלת יהודה בביתניה, באפיקים, בכפר גלעדי, בגבעת חיים ובחצר כנרת.

במלחמת העצמאות היה עין גב הישוב היחידי בצד המזרחי של הכינרת. הקיבוץ עמד בפני התקפות קשות מצד הצבא הסורי, אשר הגיע עד לשעריו, ושם נהדף. ההתנכלויות לקיבוץ מצד הסורים נמשכו גם אחרי כן, עד מלחמת ששת הימים.

בעקבות הפילוג בתנועת "הקיבוץ המאוחד" בשנת 1951 הצטרף הקיבוץ ל"איחוד הקבוצות והקיבוצים". אנשי המיעוט, כ-70 איש מתומכי "הקיבוץ המאוחד", עברו לקיבוץ גינוסר. לעין גב הגיעו השלמות מ"התנועה המאוחדת", מ"הנוער העובד והלומד"בישראל וכן בוגרי תנועות נוער ממקסיקו ומדרום אמריקה.

כבר לפני הקמת הקיבוץ סומן המקום במפות כ-Ein-Geb. מקור שם זה בכפר הערבי הסמוך, אנ-נקב (שמשמעותו - הניקבה או המעבר). עם רכישת הקרקע החלו לבטא ולכתוב את השם: "עין גב".

בכניסה לקיבוץ "בית העוגנים", מוזיאון לתולדות הדיג בכנרת. במוזיאון מוצגים ממצאים כמו רשתות דיג עתיקות, משקולות, עוגנים מאבן, מטבעות ודגמים של סירות עתיקות. בקיבוץ נמצא מוזיאון "המאפיה", המספר על ראשית ההתישבות בעין גב עד מלחמת ששת הימים.


(מקור: אתר תנועת העבודה הישראלית-אתר היסטורי ולא מפלגתי)
הקמת הקיבוץ
העלייה על הקרקע התקיימה ב – 7 ביולי 1937, ארבעה צריפים, צריף למטבח, חומה, מגדל פרוז'קטור, ולכל אלו נוספה גם ספינה קטנה שקישרה את עין-גב עם שאר העולם
שנים ראשונות
כבר בימיו הראשונים היו בו כ- 200 חברים, אך הקשיים היו גדולים. ב- 1943 השתוללה מגפת טיפוס במקום ועשרות חברים אושפזו. מצוקת הדיור הייתה חמורה וחברי הקיבוץ עסקו בכל מה שניתן,
יסוד פסטיבל עין גב
הפסנתרן ורנר זומרפלד החליט כי עין-גב היא המקום לייסד פסטיבל מוסיקאלי גדול. מ- 1943, בפסח, התקיימו קונצרטים בחדר האוכל, ואחר כך על מדרון המשקיף לכנרת.
תקופת מלחמת העצמאות
במלחמת העצמאות היה הקיבוץ יישוב יחידי בחוף המזרחי של הכנרת. הסורים הסתפקו בהפגזות על הקיבוץ אך ריכזו את מאמצם לפרוץ לגליל דרך בקעת הירדן והדגניות. כאשר הם נעצרו הם החליטו להסתפק בהתקפה וכיבוש נקודות בודדות. הם כיוונו את מאמציהם לעין גב ומשמר הירדן
שנות החמישים והשישים
בראשית שנות החמישים נבנו בהדרגה אולם המוסיקה הגדול ופינת הזיכרון לנופלים בקרב. באמצע שנות השישים התחילה מחשבה רצינית על תיירות. ההתחלה הייתה בהקמת כפר נופש קטן ובספינות שייט.
  מפת האתר | צור קשר  
ארגון יוצאי מרכז אירופה  |  באדיבות משפחת פדרמן ורשת מלונות דן  סידיטק - בניית אתרים Signed by