אור יקרות
אירגון יוצאי מרכז אירופה
אור יקרות
כפר שמריהו
75 שנה לכפר שמריהו

ספורט בכפר שמריהו
שולמית אלוני
(צילום: ראובן קסטרו)

ראש המועצה הראשון,יוסטין קלימן (1950-1951). נולד בשנת 1930 בווירצבורג שבדרום גרמניה. קלימן בפעילותו הציבורית תרם רבות לעיצוב הצביון של כפר שמריהו.

דרור אלוני
(צילום: ראובן קסטרו)

שמריהו לוין


כשניגשה חברת רסקו להקים את היישוב החדש בעבור העולים החדשים יוצאי גרמניה, בני המעמד הבינוני, נקרא היישוב המתוכנן בשם הזמני"מושבת רסקו בהרצליה".
שמריהו לוין נולד ב-1867 בביילורוסיה. בילדותו קיבל שמריהו חינוך תורני, ובנעוריו נמנה עם תלמידיו של אחד העם. את לימודיו האקדמאיים הוא עשה באוניברסיטת קניגסברג ובאוניברסיטת ברלין, ושם קיבל את התואר דוקטור לפילוסופיה. בהיותו בן עשרים ושתים ייסד שמריהו לוין, יחד עם לואי מוצקין, חיים ויצמן ואחרים, את "האגודה המדעית של הסטודנטים היהודים-הרוסים". ב-1906 נבחר לוין, יחד עם ארבעה ציונים אחרים, מטעם "הרשימה היהודית הלאומית", לבית המחוקקים הרוסי, ה"דומה", ולאחר פיזור הפרלמנט בפקודת הצאר רדף אותו המשטר והוא נאלץ לעזוב את רוסיה. ב-1908 השתקע לוין בברלין.
מצעירותו היה לוין דובר חשוב של התנועה הציונית, וכשנדונה"תוכנית אוגנדה" שהציע הרצל להסתדרות הציונית, נמנה האיש עם מתנגדיה הנמרצים. הוא פרסם מאמרים רבים בעיתונים העבריים ובעיתונים היידיים. מ-1911 היה לוין חבר ההנהלה הציונית; בשנים 1913-1912 שהה בארץ-ישראל ופעל להשלטת הלשון העברית בתור שפת לימוד.
ב-1924 עלה שמריהו לוין לארץ-ישראל וממנה הרבה לצאת למקומות שונים בשליחות התנועה הציונית.
שמריהו לוין הלך לעולמו ב-1935. כשהוקם כפר שמריהו, שנה אחת אחרי מותו, הציע ידידו הקרוב, הד"ר אברהם לנדסברג, מנהל חברת רסקו, לקרוא את היישוב הראשון שהקימה החברה על שמו של שמריהו לוין, והצעתו נתקבלה בחום.

מרכז וייל
במרכז וייל מתקיימים אירועים רבים של הקהילה, החל בטקסי החגים המשותפים, כמו חנוכה, פורים וט"ו בשבט, וכל בטקסי הזיכרון ליום השואה והגבורה
מזיכרונותיו של רופא כפרי
הד"ר ארנסט מילר, לדוגמה, שהיה הרופא הראשון בכפר שמריהו, ביטא את הרוח החלוצית בהשתקעו ביישוב קטן, המרוחק מבית חולים ואף ממרכז רב אוכלוסים המאפשר לבסס פרקטיקה פרטית ראויה לשמה
חנות ניידת
חנה היילברונר מצאה דרך משלה להשלמת הכנסה. היא שיווקה את תנובת המשק המשפחתי מחוץ לכפר
רובינזונים בארץ-ישראל
בני משפחות עירוניות מן המעמד הבינוני במרכז אירופה לובשים בגדי חקי ונועלים נעליים גבוהות ויוצאים לנכש את נחלתם הקטנה, לנכש ממנה עשבים שוטים, קוצים וחרולים, ולפתח גינת ירק, לול ורפת.
טייסת קרב בין השדות
בוריס סניור סיפר כי טייסת הקרב הראשונה - והיחידה בעת ההיא - שפעלה משדה התעופה בכפר שמריהו, הפעילה מטוסי "מסרשמידט" מתוצרת גרמניה הנאצית ו"ספיטפייר" משומשים שהובאו מצ'כיה
בית סניור
בית סניור, מבנה שצורתו מעויינת, נתרם ונבנה על ידי משפחת סניור לזכרו של ליאון סניור, טייס שנפל עם מטוסו במלחמת העולם השנייה, לאחר שסיים משימתו- הפצצת מטרות גרמניות בגבולה הצפוני של איטליה.
סדנת התאטרון כפר שמריהו
סדנת התיאטרון הוקמה בספטמבר 2000 ע"י אהובה יצחקי, כתיאטרון קהילתי.
מקהלת כפר שמריהו
המקהלה היא מקהלת חובבים מעורבת ברמה גבוהה, וחברים בה כ 50 זמרים.ברפרטואר המקהלה יצירות מהרנסנס, הבארוק, הקלאסיקה והרומנטיקה לצד יצירות ישראליות
  מפת האתר | צור קשר  
ארגון יוצאי מרכז אירופה  |  באדיבות משפחת פדרמן ורשת מלונות דן  סידיטק - בניית אתרים Signed by