אור יקרות
אירגון יוצאי מרכז אירופה
אור יקרות
כפר מסריק
כפר מסריק תשע"ב

ילדי קיבוץ כפר מסריק
אהרן אשכנזי (1912 - 1993), פסל ישראלי
(תמונה נמסרה ע"י בנו רפי אשכנזי)

כפר מסריק: רוב גדול לשינוי בקיבוץ

כבר לא שיתופי: לאחר שנה של דיונים, מודל שינוי רך אושר בהסכמה רחבה בקיבוץ כפר מסריק

במהלך חודש אוקטובר 2012 התקיימה בכפר מסריק הצבעה על מודל שינוי ייחודי, המכונה "חיים בצוותא". המודל, ששומר על פערי שכר מינימליים בין החברים (2:1) ועל תמיכה קהילתית עמוקה בתחומי ליבה: חינוך, בריאות, תרבות וצביון כפרי - נוטל מהמודל השיתופי את הקשר בין עבודה לשכר, ומפנה תקציבים הנגזרים מהפרשות שמעבירים החברים - לטובת קליטה ומסלול צעירים.

לאחר שנה של דיונים באסיפות כלליות, חוגי דיון וקבוצות מיקוד, תוך תקופת ניסיון "על יבש", הצביעו 222 חברים מתוך 280 בעלי זכות בחירה בעד המודל המתחדש. 45 חברים הצביעו נגד. לאחר ספירת הקולות התפנו החברים והתושבים לפתוח את חגיגות שנת השמונים לקיבוץ, בתחושת הקלה וציפייה לבאות.

"מבחינתי התהליך והתוצאה חשובים באותה מידה", אומר איל רייז, מזכיר כפר-מסריק. "לא מדובר במודל רשת ביטחון "קלאסי", ושני העקרונות שינחו את אורחות החיים שלנו יהיו שימור הקהילה לאורך זמן דרך תחומי ליבה, והסדר ששומר על פערים מינוריים בין החברים. המודל מאפשר הגדלה משמעותית בהתנהלות הכלכלית של המשפחה, ובה בעת ביסוס הקהילה על ידי מיסוי של החברים. היתה כאן מחלוקת אידיאולוגית בין קבוצה שרצתה שינוי יותר דיפרנציאלי ועמוק, לבין קבוצה שתמכה במודל שיתופי מתקדם. על בסיס המחלוקת הזו יצרנו תהליך שאפשר הסכמה רחבה. באחד בנובמבר נתחיל ליישם את המודל החדש בכפר-מסריק".


(מקור: קרני עם-עד,  Mynet 18.10.2012)
 

כיבוש אדמה
מזכרונותיו של זאב יעקב
היינו מחלוצי התעשיה של התנועה הקיבוצית. אחרים פיתחו משק חקלאי ורק כעבור שנים הקימו בית חרושת בחצר הקיבוץ, אנחנו בנינו בית חרושת ולידו התחלנו לפתח משק חקלאי
אהרון אשכנזי, פסל ישראלי
בראשית שנות הארבעים, בהיותו חבר כפר מסריק, היה פעיל בתחום האמנות ועסק בפיסול. חומרי הגלם לפסליו היו גבס וחומר ללבנים, חומר אדום או שמוט
מפעל נעמן: אבני הבניין של היישוב
בשנת 1939 הונחה אבן הפינה להקמת אחד המפעלים הראשונים של התעשייה הקיבוצית - בית החרושת "נעמן" ללבנים שנועד לספק את הצורך של היישוב הגדל בחומרי בנייה.
עוף מכובס: לעבור את הקריות - קיבוץ כפר מסריק
למרות התחדשותו בנושאים רבים, הוא מצליח גם לשמור על המורשת ונשאר אחד מאחרוני קיבוצי האזור שנותרו שיתופיים.
  מפת האתר | צור קשר  
ארגון יוצאי מרכז אירופה  |  באדיבות משפחת פדרמן ורשת מלונות דן  סידיטק - בניית אתרים Signed by