אור יקרות
אירגון יוצאי מרכז אירופה
אור יקרות
גבעת ברנר
לאה ברלין
לאה ברלין

לאה נולדה בשנת 1881 בעיירה לאדי בפלך מוהילוב שברוסיה הלבנה. לסבה, שמואל מינץ הגביר, היה עסק לפשתן, ובנו ירוחם – אביה של לאה – המשיך בעסקיו. את מרבית השנה היה ירוחם מבלה בחארקוב ופעמיים בשנה, בפסח ובראש השנה, היה מגיע לבקר בבית המשפחה.
 
כשהייתה לאה בת 12 עזבה את לאדי ואת משפחתה וחבריה ונסעה לאביה למשך שנה, שאותה תיארה בהמשך כשנה של בדידות מתמשכת. ב-1989, בהיותה בת 16, התאחדה המשפחה והתיישבה בריגה שבלטביה. שנה לאחר מכן נולדו אחיה התאומים שמואל ושושנה, ולאה שהיא שגידלה אותם – שכן לאמה, שרה, היו עיסוקים רבים בעיר ולאה הייתה לכוח המניע של המשפחה.

בשנת 1906 החליטה לאה, בעצת אחותה הצעירה צילה ובניגוד לדעת המשפחה, לצאת ללימודים בברלין. שם התגוררה לאה אצל חברה והתחברה לחוגים היהודיים בעיר. מעניין לציין שחוגים אלו אלו ניצלו את נסיעתה לביקור אצל דודתה בוורשה להברחת אקדחים למחתרת שברסט-ליטובסק שברוסיה. לאה השתלמה בתחום טכנאות השיניים וקיבלה דיפלומה. לאחר מכן התקבלה להוראת טכנאות שיניים באוניברסיטת קייב ונעצרה במסגרת תפקיד חשוב (ולא חוקי) שמילאה במפלגה. היא הצליחה להימלט מקייב, חזרה לעיירת הולדתה, ובסופו של דבר נסעה לפריז, "עיר האורות", והתאהבה בה. העיר, שהייתה מלאה בסטודנטים ובמהפכנים, באנשי בוהמה ובפליטים פוליטיים, קסמה לה.
לאה בילתה שעות רבות בספריית הסורבון, נפגשה עם אנשי חברה ותרבות ואף נקשרה למשפחתו של הסופר שלום אש. בינתיים התדרדר מצב עסקיו של אביה, ולאה והאב החליטו לעלות לארץ ישראל.

בשנת 1913 הגיעו השניים לארץ בדרכונים מזויפים. בישראל פגשה לאה את ישע סטמפר , יהודיה אמריקאית שהגיעה ארצה וחלמה לתרום לחלוצים, לעולים ולכל הבאים בשערי הארץ. לאחר שלאה וישע נפגשו הן החליטו להקים בית הבראה צמחוני בקיבוץ גבעת ברנר. ישע תרמה את הכסף, ולאה את יכולת הארגון. הן הביאו בנאי מומחה שיחד עם חברי הקיבוץ החל במלאכה. לאחר הקמתו החלו חולים, מבריאים ופצועים לזרום אל בית ההבראה (שלימים, לאחר פטירתה של ישע, תקרא לו לאה בשם "בית ישע" , והוא גדל והתפתח.

לאה הייתה בין החברים שעזבו את גבעת ברנר בפילוג הגדול. היא עברה לנצר סרני, ובמסיבת הפרידה ממנה עמדו חברים רבים בקיבוץ וביכו את עזיבתה. בנצר סרני חשבה לאה בת ה-86 להקים בית הבראה במתכונת דומה, אולם היוזמה לא צלחה, ואת מרבית מרצה השקיעה בעזרה לאנשי המעברות ולנזקקים ברחבי הארץ.


לאה נפטרה בשנת 1962.

(מקור: אתר קיבוץ גבעת ברנר)

לאלבום התמונות לסיפורי המקום והתקופה
  מפת האתר | צור קשר  
ארגון יוצאי מרכז אירופה  |  באדיבות משפחת פדרמן ורשת מלונות דן  סידיטק - בניית אתרים Signed by