אור יקרות
אירגון יוצאי מרכז אירופה
אור יקרות
כפר הרא"ה
הרב משה צבי נריה
הרב משה צבי נריה (1995-1913) היה רב, מחנך ומנהיג רוחני, מייסד מרכז ישיבות בני עקיבא. מכונה "אבי דור הכיפות הסרוגות", בשל השפעתו הרבה על עיצוב פניה של החברה הדתית-לאומית, הדוגלת בשילוב של תורה, עבודה ומדינה. כיהן כחבר הכנסת למשך קדנציה אחת מטעם המפד"ל. חתן פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה, ופרס הרב קוק.
משה צבי מנקין נולד בכ"א בשבט תרע"ג (29/1/1913), בלודז‘ שבפולין לרב פתחיה מנקין ולרחל. עלה לארץ ישראל בשנת ה‘תר"ץ (1930) בעקבות בקשה מטעם ישיבת "מרכז הרב" בירושלים. מיד כשהגיע נקשר לרב אברהם יצחק הכהן קוק, ולבנו, הרב צבי יהודה הכהן קוק. המשיך בלימודיו בסמינר למורים "מזרחי" ובישיבת "מרכז הרב", והוסמך לרבנות. כרבים מתלמידי הרב קוק, פנה להגשמה בציבוריות הישראלית, ברוחו ובחזונו של רבו.
הרב נריה נמנה עם ראשי תנועת הנוער הדתי בני עקיבא ומנהיגה הרוחני של התנועה שנים רבות. בשנת 1940 (ת"ש), חרף התנגדויות בתוך תנועתו, ייסד את ישיבת בני עקיבא הראשונה במושב העובדים הדתי כפר הרא"ה, ישיבה שלראשונה שילבה עבודת אדמה ולימודי קודש ביחד. הרב נריה כיהן בה כראש ישיבה ומורה לתלמוד ומחשבת ישראל. לימים, עקב דרישת ההורים, הוכנסו לישיבה לימודי תיכון על חשבון עבודת הכפיים בעידודו של שותפו לראשות הישיבה, הרב אברהם צוקרמן. בעקבות ייסוד ישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה הוא יזם את הקמתן של ישיבות בני עקיבא נוספות בכל רחבי הארץ, וכך הפכה הישיבה ל"אם ישיבות בני עקיבא". בעקבות הקמת הישיבות הנוספות הוקמו גם בתי ספר מקצועיים, אולפנות לבנות, וישיבות הסדר.
הרב נריה נפטר בגיל 82, בי"ט בכסלו ה‘תשנ"ו (12/12/1995)
(מבוסס על חומרים מ"מרכז ישיבות בנ"ע" ו"ויקיפדיה").
 
לאלבום התמונות לסיפורי המקום והתקופה
  מפת האתר | צור קשר  
ארגון יוצאי מרכז אירופה  |  באדיבות משפחת פדרמן ורשת מלונות דן  סידיטק - בניית אתרים Signed by