אור יקרות
אירגון יוצאי מרכז אירופה
אור יקרות
כפר הרא"ה
אמות המים בקיסריה

 תצפית מגשר הצבים בנחל אלכסנדר מזרחה
(צילום: יוחאי כורם)
המסלולים של אזור טיול כרמל, רמות מנשה.
כתובת: דרם הכרמל רמות מנשה
שעות פעילות: מומלץ לוודא מול האתר עצמו את שעות הפתיחה ותנאי הכניסה
פעילויות מומלצות: נחל אלכסנדר והצבים הרכים ואמות המים בקיסריה

מי שיוצא לטייל עם ילדים באזור טיול כרמל, רמות מנשה, נמשך אל נחל אלכסנדר והצבים הרכים. המסלול הקצר, שמאופיין בהליכה נעימה, בגדות הסלולות, שלאורך הנחל, מתחיל בגשר הצבים, ממנו ניתן לצפות על אוכלוסיית הצבים בנחל. אלה הם צבים מסוג צב רך, שאורכם יכול להגיע למטר ומשקלם לחמישים קילוגרמים.

בשל זיהום מי הנחל, אוכלוסיית הצבים מצטמצמת. בחודשים מאי-יוני, מטילות הנקבות את ביציהן בגומות, שהן חופרות על הגדה. את מחזה הבקיעה ומיד אחריה את הריצה אל המים, ניתן לראות מהגשר, כחודשיים אחר כך.

לאחר התצפית מהגשר, ממשיכים, בשבילים המסומנים, לאורך הנחל ואחר כך, יורדים אל דרך עפר והולכים, לצד האיקליפטוסים של יער חדרה, עד לתצפית היפה בחרבת סמארה. מכאן ממשיכים אל שפך הנחל לים ואל תל מכמורת. לאורך הדרך, נהנה מפריחתם של כלניות, אלת המסטיק, נוריות ופרחים נוספים.


מסלול שני, הוא מסלול
אמות המים לקיסריה. כאן, בקצה רמות מנשה ואזור חוף הים, בנקודת המוצא בנחל תנינים, הפריחה משגעת בחורף, המסלול טובל בירוק והים סוער מרחוק. בקיץ, גם אז אפשר לטייל כאן, הלא המסלול נמתח לאורך תוואי אמות המים של קיסריה, הים הכחול שובה את העין והגוף ממתין בסבלנות לטבילה בים, בסוף המסלול.

נתחיל את הטיול בפארק אלונה ונעבור בפירים, שהובילו אל האמה התחתונה, וכיום ניתן להיכנס אליהם בליווי מדריך, וליהנות מחוויה ייחודית, לילדים ולהורים, של הליכה בבטן האדמה כשמים, לאורך כל השנה, מכסים את הרגלים.

פיר נוסף, פיר סנונית, נפגוש בהמשך הדרך. גם אליו ניתן להיכנס, בירידה מוסדרת בכ-20 מדרגות וגם כאן המים ממלאים את הקרקעית לאורך כל השנה. נמשיך אל שמורת בורייקה, שהיא שריד ליער שהיה כאן בעבר. נוסיף ללכת אל מבצר שוני ונבקר במעיינות שוני ובפארק, רחב הידיים, במקום.

מכאן נמשיך אל בית חנניה וג'סר א זקרא ונסיים לאורך החוף, כשהאמה נגלית, במלוא תפארתה, בקיסריה העתיקה.

(מקור: טיולי-אתר "למטייל" בישראל)

לאלבום התמונות לסיפורי המקום והתקופה
  מפת האתר | צור קשר  
ארגון יוצאי מרכז אירופה  |  באדיבות משפחת פדרמן ורשת מלונות דן  סידיטק - בניית אתרים Signed by