אור יקרות
אירגון יוצאי מרכז אירופה
אור יקרות
כפר ביאליק
מגדל המים
(מתוך העבודה של זיווה ברקוביץ'). הסמל המרכזי לאנשי הכפר, אשר אוצר בתוכו משמעויות נוספות, הוא מגדל המים. בראיון עם אלכס ואסתר כהן, שהוקלט באפריל 2009, שאלתי אותם מדוע דווקא מגדל המים? והם ענו: "מחפשים סמל שהוא בולט ומשהו מיוחד. בניין מפואר לא היה לנו וזה היה משהו דיי מיוחד"..

מגדל המים, מעבר להיותו בניין גבוה ומרכזי בכפר, שימש תקופה ארוכה מקור למים, לעיבוד האדמה ולשתייה. מגדל המים גם כן שימש כמגדל שמירה.

יאיר בושביץ, מהמייסדים אומר: "מגדל המים שימש לאורך של הרבה מאוד שנים כמקור לאספקת מים. היתה שאיבה של מים מהבארות למגדל והוא עמד על תל ג'ידרו ומשם סיפק מים זורמים לכל הכפר. גם מקום לשמירה וגם מקור מים.
מדבריו של יאיר, משתמעת חשיבות מגדל המים. כשמדובר על חקלאים, נודעת חשיבות עליונה למים. מים הם מקור חיים לבני אדם, חיות וצומח. מגדל המים אשר עמד על ראש הגבעה וצפה על הכפר כולו, סיפק את הדבר הבסיסי החשוב ביותר לחקלאים, מים אשר הפרו אותם, כלכלו אותם והחיו את האדמה שאותה עבדו. כמו כן הוא סיפק לתושבי הכפר הגנה מפני האיום הערבי, הגנה שבלעדיה ייתכן ולא היו כאן היום.

מגדל המים לפיכך, הוא אכן סמל מרכזי בתודעתם של אנשי הכפר. סמל זה לא היה קיים מרגע התיישבותם על הקרקע, אלא ניבנה ונוסד על ידם ושיקף צורך כלכלי, תרבותי ואף חברתי בקרב הקהילה.

על הקמת מגדל המים והסיבות לכך, ניתן ללמוד בראיון עם יהודית ויעקב בך (הוקלט על-ידי זיוה ברקוביץ, 4.6.96): "אחד המפעלים המשותפים היה מפעל ההשקיה. נחפרו בארות ותוך כדי חפירה התברר שמי ים מלוחים חודרים בזמן שאיבת המים הטובים ומורידים את ערך המים. בחקלאות יכולים להשתמש רק עד 300 או 400 מ"ג לקו"ב, מעל זה, זה כבר לא טוב לגידולים. מתיישבי כפר ביאליק החליטו על הקמת מפעל מים עצמאי, תוך שימוש במספר בארות באזור. על גבעת הג'דרו נבנתה בריכת אגירה שקיימת עד היום, ואף עוברת תהליך
מעניין של הסבה לאתר הנצחה לבני הכפר שנפלו במלחמות ישראל."

מגדל המים אם כן, הוקם למטרות עבודה והשקיה, במשך הזמן הפך למגדל שמירה, כאשר האיום הערבי ריחף מעל הכפר והיום הוא מתפקד כאתר הנצחה.

אנו יכולים אם כן, להבחין במספר גלגולים שעבר מגדל המים, עד אשר הפך לסמל בתודעתם של המתיישבים ולחלק מסמל הכפר.
לאלבום התמונות לסיפורי המקום והתקופה
  מפת האתר | צור קשר  
ארגון יוצאי מרכז אירופה  |  באדיבות משפחת פדרמן ורשת מלונות דן  סידיטק - בניית אתרים Signed by