אור יקרות
אירגון יוצאי מרכז אירופה
אור יקרות
כפר ורבורג
שביל הכניסה לבית הקברות
חלקת קברי לוחמי תש"ח
בית הקברות הצבאי שבכפר-ורבורג

 

בית הקברות הצבאי שבכפר-ורבורג היה בראשיתו בית הקברות האזרחי של המושב.
הראשון שנקבר בו, לא כאזרח, היה לוחם האצ"ל – עזרא רביע :
עזרא רביע עלה ארצה מעיראק ללא משפחה בעליה 'בלתי-לגאלית' וזמן קצר לאחר עלייתו, הצטרף לאצ"ל. הוא ידע ערבית על בורייה והכיר את אורחות חיי הערבים, על כן הוטלו עליו תפקידיי מסתערב.

ב-2 באפריל 1946, 60 מלוחמי האצ"ל יצאו לפעולה שמטרתה היתה שיתוק תנועת הרכבות. כדי שלא לפגוע ביצוא תפוזי השמוטי של הפרדסנים היהודים, הוחלט לחבל במסילה דרומה מרחובות וצפונה מחיפה. בחלק הדרומי פעלו שלוש קבוצות עצמאיות.

עזרא היה בקבוצה שתקפה את תחנת הרכבת של ערב-שוקרי בין יבנה לאשדוד. המתקיפים נתקלו באש חזקה מצד השוטרים הבריטיים ועזרא, שניסה להתרומם כדי להשליך רימון, נפצע באש זו פצעים אנושים. חבריו העלוהו על גבי אלונקה אולם עזרא לא החזיק מעמד. חבריו המשיכו במשך כשעתיים לשאת את גופתו בדרך הנסיגה שלבסוף נטמנה בלחץ הזמן בחולות. מפקד הפעולה הספידו במקום ואחד מחבריו אמר קדיש. למחרת היום מצאו הבריטים את גופתו של עזרא והוא נקבר בכפר ורבורג בשם "אברהם בן אברהם".

רק לאחר שנים, הקים משרד הביטחון מצבה צבאית על קברו בשמו האמיתי.

במלחמת תש"ח, קבע פיקוד דרום את מקום מפקדתו בכפר ורבורג, ולכן נקברו לוחמים שנפלו בדרום בבית עלמין זה. כבר אז יועד המקום להיות בית קברות צבאי אזורי.

היום, בית קברות זה הינו אחד מתוך 42 בתי הקברות הצבאיים הרשמיים של מדינת ישראל ( ובנוסף קיימות חלקות-צבאיות בעוד 93 בתי קברות אזרחיים ).

בבית הקברות הצבאי קבורים היום 214 נופלים ונופלות.


יהי זכרם ברוך

לאלבום התמונות לסיפורי המקום והתקופה
  מפת האתר | צור קשר  
ארגון יוצאי מרכז אירופה  |  באדיבות משפחת פדרמן ורשת מלונות דן  סידיטק - בניית אתרים Signed by