אור יקרות
אירגון יוצאי מרכז אירופה
אור יקרות
בית יצחק
חוף בית ינאי

חלק מקטעי נחל אלכסנדר שוקמו בשנים האחרונות (צילום: הדס בירמן)

העמק הוא חלום - טיולים

חופים

חוף בית ינאי הוא חוף רחצה מוסדר יפהפה, שבו שירותי הצלה, מקלחות ומסעדות (כגון מסעדת הדגים המפורסמת, "דג על הים"). החוף הוא גם חלק ממכלול גן לאומי נחל אלכסנדר. אפשר לבלות על שפת הים ואפשר גם, לעת ערב, לערוך טיול לאורך החוף. מצפינים עד למזח הישן ששימש, באמתלה של ייצוא פרי הדר, לעגינת אוניות מעפילים. ממשיכים צפונה דרך הדיונות המהוות בית גידול לצמחייה אופיינית לחולות חוף הים, עד לשפך נחל אלכסנדר. משם, כחצי ק"מ צפונה עד תל מכמורת - שרידי יישוב עתיק הפזורים משלושת עברי מפרץ טבעי קטן. בפי הערבים נקרא המפרץ מינת אל בטיח - נמל האבטיחים, וזאת משום שממנו ייצאו לפני כמאה שנה אבטיחים לשווקי מצרים.

איך מגיעים:בכביש החוף, מס' 2, בין חדרה לנתניה, יורדים במחלף בית ינאי ופונים מערבה.

מחיר: 20 שקל לרכב פרטי. טלפון: 09-8666230


חוף מכמורת: חוף מקסים עם חול זהוב נקי ומפרצים. זהו חוף מוכרז עם מקלחות, כסאות, שמשיות, טיילת וכד'. במקום גם פועלת מסעדה בשם בננה ביץ', הפתוחה 24 שעות ביממה, עם דק עץ הנושק כמעט למים.

איך מגיעים: בכביש החוף, מס' 2, יורדים במחלף ינאי מערבה לכיוון בית ינאי ומכמורת, וממשיכים צפונה על הכביש לכיוון המושב וחוף הים.

מחיר: הכניסה בתשלום. טלפון: 09-8666093 ופרטים גם באתר.


נחל אלכסנדר
נחל אלכסנדר הוא אחד הנחלים הגדולים במרכז הארץ. חלק מקטעי הנחל עברו בשנים האחרונות תהליך של שיקום בשיתוף קק"ל, רשות הטבע והגנים, המשרד לאיכות הסביבה, מועצה איזורית עמק חפר, הקהילה וגורמים נוספים, וכיום יש לאורכו מספר מוקדי טיול ובילוי מטופחים:


פארק צבי הנחל וגשר הצבים: במי הנחל חיה אוכלוסייה גדולה וחיונית של צב רך, בעל חיים נדיר בישראל. גשר הצבים חוצה את נחל אלכסנדר מזרחית לכפר ויתקין ובקרבתו מתקבצים פרטים רבים של צב רך. במקום גם פינות ישיבה ומתקני משחק לילדים, מרפסת צפייה על הנחל ומגדל תצפית.

איך מגיעים: הפנייה לגשר הצבים מכביש 5720 המחבר בין כביש 4 לכפר ויתקין.

מפארק צבי הנחל ניתן להמשיך בשביל עפר לאורך הנחל דרך חורבת סמארה עד לשפך הנחל לים ולחוף בית ינאי. החורבה היא למעשה בית גדול מסוף המאה ה-19 הבנוי מאבני כורכר, שנמצא בראש גבעה, ממנו נשקף נוף מרשים לעבר איזור החולות והדיונות.

אפשרות נוספת היא לטייל בשבילנחל - שביל באורך של 2.7 ק"מ המגיע עד לקטע נחל לדוגמא. השביל מאפשר תנועה של מטיילים, רוכבי אופניים ואף נכים לכל אורך הקטע היפה והטבעי של הנחל, בו משובצים פינות ישיבה ומתקני משחקים לילדים.


קטע נחל לדוגמא (פארק איטליה): קטע הנחל היפה הזה הוא חלק מפרויקט שיקום נחל אלכסנדר שהחל בשנת 1995 וזכה בפרסים חשובים בתחום איכות הסביבה. לאורך הגדות המשוקמות נשתלו עצים ושתילים. במקום ישנה מדשאה רחבת ידיים, חניונים, פינות ישיבה וגשרים. דרכי העפר שבפארק נגישות לכיסאות גלגלים ולעגלות ילדים.

איך מגיעים: החניון לפארק נמצא צפונית לקיבוץ מעברות.


פארק קדם: שוכן בחלק המזרחי של הנחל. מנהלת הנחל הקימה בו חניונים יפים עם ספסלים בצל עצי בוסתן ועצי נוי. הפארק משתרע משני צדי הנחל וגדותיו מחוברות בגשרים איריים.

איך מגיעים: ממושב בורגתא נוסעים צפונה לכיוון מושב חניאל (כביש 5711). עוברים את חניאל ופונים ימינה בדרך עפר לכיוון פארק קדם.

 

פארק השרון
הפארק משתרע בין חדרה וגבעת אולגה בצפון, לבין נחל אלכסנדר בדרום. הוא מהווה "ריאה ירוקה" ושטח נוף פתוח המפריד בין הגוש היישובי של חדרה והגוש הבנוי של נתניה, ובעצם קיומו הוא מונע הפיכת האזור לרצף אורבני במישור החוף.
הפארק כולל חוף ים שרובו מצוק כורכר תלול ומרשים באורך שלושה קילומטרים, חולות המהווים בית גידול לצמחייה מדברית ויער שהינו שריד לעיר שכיסה בעבר את כל איזור השרון. בחורף צומחים ביער, מתחת לעצי האלה והאלון, מרבדי פרחים ושלוליות חורף שהמפורסמת בהן היא בריכת יער.

איך מגיעים: דרך תחנת הרכבת של חדרה (על כביש מחלף אולגה- ומת חדרה) או מדרך העפר הצמודה לתחנת הדלק שמדרום לצומת חדרה.


בית הראשונים ושמורת ביתן אהרון: בית הראשונים, המכונה גם "הבית הגדול", נמצא על רכס הכורכר השני מחוף הים, בתחום שמורת הטבע ביתן אהרון, הפורחת בחודשי הסתיו, החורף והאביב.

זהו בית אבן שהוקם במאה ה-19 בידי אנטואן טאיאן, מרוני מן הלבנון, שהיה בעל מרבית הקרקעות באיזור. עם רכישת אדמות עמק חפר התיישבו במקום ראשוני המתיישבים. בשנים שלפני קום המדינה שהו במקום נוטרים וכן התנהלו בו קורסים למפקדים של ההגנה. כיום פועלת במקום מסעדת שף ייחודית בשם mc². בצמוד לבית הראשונים נמצא מצפור ע"ש רמי כהן, ממנו ישנה תצפית נוף עוצרת נשימה על עמק חפר.

איך מגיעים: יורדים מכביש מס' 2 במחלף חבצלת מזרחה לכיוון ביתן אהרון (כביש 5710)

טלפון במסעדה: 09-8665662, 054-8076075.


גן לאומי קקון: תל קקון מתנשא לגובה 52 מטר במזרח עמק חפר, ומפסגתו נשקפים נופי העמק והשומרון. במהלך השנה האחרונה ביצעה רשות הטבע והגנים בשיתוף חברת החשמל עבודות שימור ופיתוח בגן הלאומי למען הכשרת האזור לקליטת מטיילים. במסגרת עבודות אלו הוכשרו שבילים למטיילים, הוכשר מערך כניסה וחניות לרכבים ושוקם המבצר הצלבני הממוקם בגן הלאומי.

איך מגיעים: בצמוד וממזרח לכביש מקומי 5803, מול מרכז יכון, בין המושבים אומץ וגן-יאשיה.

(מקור: מיכל בן-ארי,Ynet 24.07.2008)

לאלבום התמונות לסיפורי המקום והתקופה
  מפת האתר | צור קשר  
ארגון יוצאי מרכז אירופה  |  באדיבות משפחת פדרמן ורשת מלונות דן  סידיטק - בניית אתרים Signed by