אור יקרות
אירגון יוצאי מרכז אירופה
אור יקרות
כפר ידידיה
סופת טורנדו. ארכיון צילום: AP
עמק חפר: סופה העיפה גגות באוויר


סופה שהופיעה בפתאומיות באזור מושב כפר ידידה גרמה לנזקים משמעותיים ולהפסקות חשמל לזמן קצר. "זה היה מפחיד ראינו פחים עפים באוויר ונוחתים על הכביש ובחצרות הבתים", אמר אחד התושבים

הקוסם מארץ עוץ - הגרסה הישראלית. סופה שהופיעה בפתאומיות גרמה היום (שבת) לנזקים לגגות ולחממות באזור עמק חפר. "זה היה מפחיד. ראינו פחים עפים באוויר ונוחתים על הכביש ובחצרות הבתים", סיפר תושב כפר ידידיה.

האירוע התרחש בסמוך ל-18:00, כאשר לפתע ירד מטח קצר של גשם על האזור, מה שגרם גם להפסקות חשמל. "יצאנו לראות מה קרה ולבדוק למה אין חשמל, היה קצת חשוך ואז ראיתי בשמים ממש סופת טורנדו, בגובה עשרות מטרים, כאשר כל מיני דברים עפים באוויר", סיפר רונן שמידוב, ממושב כפר ידידיה.

הוא הוסיף, כי "היה ניתן להבחין שמדובר ביריעות ניילון, פחים המשמשים כגגות ורשתות צל של חממות. ראינו איך זה הולך ומתקרב לכפר ואז הכל מסתחרר ונופל למטה ופגע בכביש, בכבלי החשמל ובחצרות בתים. מיד כאשר הבנתי מה קורה הכנסתי מהר את הילדים לבית מחשש שהדברים יפלו עלינו".

תושבים רבים שהבחינו בסופה מיהרו גם כן להסתגר בבתיהם. אחרי שמזג האוויר נרגע התושבים יצאו החוצה ובחושך אמדו את הנזקים, "היו גגות של מחסנים שעפו ממש יחד עם הקרשים התומכים בהם", אמר שמידוב, "בחצר יש מספר דירות שהגג שלהם נתלש ועף באוויר. הכל היה בהפתעה, נמשך זמן קצר ונעלם, אבל השאיר אחריו נזק גדול".

 

שחר הימן גם הוא ממשוב כפר ידידיה הוסיף, כי "היו הרבה גגות פחים, נילונים של חממות ורשתות צל שעפו באוויר. אפילו גג של בית לא החזיק מעמד והתפרק. אחת מרשתות הצל נפלה על קווי חשמל וכתוצאה מכך נגרמה הפסקת חשמל בכל הישוב".

מחברת החשמל נמסר, כי "עקב רוחות עזות עפו רשתות של חממות על קווי מתח גבוה וגרמו להפסקת חשמל במושבים כפר ידידיה והדר עם. כתוצאה מהפגיעה של הרשתות בקווי החשמל נגרמו נזקים. למקום הוזעקו צוותי חברת החשמל, שתיקנו את הנזקים ותוך שעה חודשה אספקת החשמל".

נחום מליק, חזאי חברת "מטאו-טק", הסביר את התהליך שגרם לסופה. "בשעות אחר הצהריים עברו את הארץ מעל מישור החוף עננים נמוכים מפותחים שגרמו לגשם מקומי", הוא הסביר, "בתחילת עונת הגשמים מי הים התיכון חמים, זה גורם לאי יציבות ונוצרים זרמים עולים ויורדים בין העננים ובין הים, מדובר במערבולת של רוח".

הוא הוסיף, "אנחנו לא רואים זרמים כאלה בדרך כלל, אך בימים מסויימים נוצר מעין משפך - נאד מים. המצב הזה נוצר כאשר מים מהים מתחילים להתערבל ברוח סיבובית ולהישאב לתוך ענן, זו תופעה הדומה לטורנדו. לעתים נדירות נאד המים חודר לתוך היבשה והופך למעין סופת טורנדו קטנה, שיכולה לגרום לנזקים כאשר היא עוברת מעל אזור מיושב".


 (מקור : רענן בן צור, בהכנת הידיעה השתתפה אדוה נפתלי, Ynet 11.10.2008)

לאלבום התמונות לסיפורי המקום והתקופה
  מפת האתר | צור קשר  
ארגון יוצאי מרכז אירופה  |  באדיבות משפחת פדרמן ורשת מלונות דן  סידיטק - בניית אתרים Signed by