אור יקרות
אירגון יוצאי מרכז אירופה
אור יקרות
כפר ידידיה
נחל אלכסנדר
(אתר Ynet)

תצפית מגשר הצבים מזרחה
(צילום: יוחאי כורם)
גן לאומי נחל אלכסנדר
כתובת: כרמל, רמות מנשה והשרון
פעילויות מומלצות: אפשרות לכניסה למים, מתאים למשפחות, טיול פריחה, מתאים לנכים / עגלות תינקות, רומנטי, מתאים לאופניים, חלק משביל ישראל

כיף לבוא לנחל המשוקם: אפשר לפרוש שמיכה ולנוח, לטייל בדרך נוף או לצפות בצבים הרכים

נחל אלכסנדר נקרא, כנראה, על שם המלך החשמונאי אלכסנדר ינאי. מוצאו של הנחל באזור שכם, ליד הר גריזים ועיבל. מספר יובלים מזינים אותו, ביניהם נחל שכם ונחל תאנים. אורך הנחל 32 קילומטר, והוא מתפתל בעיקר סמוך לשפך באיזור מכמורת.


גשר פלדה ופינות פיקניק

מאז שנות ה-50 החלו לזהם את מי הנחל בשפכים שונים ובשנת 1995 הוקמה מנהלה לשיקום הנחל ושתי גדותיו. לא פחות מעשרים גופים - ובהם קרן קיימת ישראל, מועצה אזורית עמק חפר והמשרד לאיכות הסביבה - חברו למבצע ניקוי הנחל; לכולם מגיע קרדיט.
מי שמכיר את נחל אלכסנדר בגירסתו המזוהמת יופתע לטובה. מי שלא הכיר אותו אז, יחשוב שמאז ומתמיד הנחל היה נקי. זה לא אומר שאפשר לקפוץ למים, אבל הם נקיים יחסית. לאורך הנחל נסללה דרך נוף באורך 750 מטר.
הערוץ נוקה מצמחייה שחסמה את זרימת המים וגם מבוצה בקרקעית. נשתלה צמחיה מגוונת, שמונעת סחף של הקרקע בזמן שטפונות החורף, כשהנחל עולה על גדותיו. גשר הפרות הישן של קיבוץ מעברות החולף בגשר פלדה תלוי ומרשים, הארוך ביותר בארץ. פיזרו פינות ישיבה ושולחנות לפיקניק תחת עצי אקליפטוס מצילים, בקיצור הפכו את המקום לכזה שכיף להגיע אליו אפילו בימי הקיץ החמים.


למטיילים, ספורטאים ועצלנים

מה עושים: משאירים את המכונית בכניסה לפארק, ומשם עושים את הדרך ברגל. המסלול לא ארוך. בעלי הכושר יכולים להמשיך עד כביש החוף. העצלים יכולים לפרוש שמיכה על גדות הנחל המוצלות ולחשוב שהם נמצאים בחו"ל. אפשר גם להתארגן לארוחה.


לילדים: המלך צב צב

הולכים לראות צבים עם שריון רך. ממשיכים בשביל לאורך נחל אלכסנדר עד גשר הצבים (כעשר דקות הליכה מערבה מהחנייה). כאן גרות בשלווה כמה משפחות של צבים רכי שריון. אורך הצב יכול להגיע ל-120 ס"מ ומשקלו 50 ק"ג. בדרך כלל הצב שקוע במים ורק אפו הנשרי מציץ החוצה, לשאוף אוויר.


מידע מעשי

'קו ליער' של קק"ל טל' 550-350-800-1.


איך מגיעים

נוסעים בכביש 4 ,סמוך לצומת חפר פונים לכביש פנימי המוביל לקיבוץ מעברות ומשמר השרון. יורדים ימינה לחניון. אפשר לנוע עם רכב לאורך הנחל עד למחסום לפני גשר הצבים. יש גישה לנכים.


(מקור: דובי זכאי, Ynet)

לאלבום התמונות לסיפורי המקום והתקופה
  מפת האתר | צור קשר  
ארגון יוצאי מרכז אירופה  |  באדיבות משפחת פדרמן ורשת מלונות דן  סידיטק - בניית אתרים Signed by