אור יקרות
אירגון יוצאי מרכז אירופה
אור יקרות
כפר שמריהו
מערות בלב כפר שמריהו
(מתוך: אתר טבע ונופים בישראל
http://www.inature.info
מתוך אתר טבע ונופים בישראל
http://www.inature.info
מערות שמריהו

באתר מערות שמריהו נמצא אחד מריכוזי מערות הקבורה הגדולים ביותר במישור החוף, אם לא הגדול שבהם. במתחם זה, בלב חורשת אורנים ירוקה בכפר שמריהו, נמצאו כ- 100 מערות קבורה שמחציתן סתומות בעפר והאחרות פתוחות ומרשימות. לצד העניין הארכיאולוגי, שרדו בחורשה חלק מצמחי הבר המקומיים, אליהם נלוו בשנים האחרונות צמחי בר נוספים שנזרעו באתר.

איך להגיע:
האתר נמצא בקרבת "בית סניור" בכפר-שמריהו. ניתן לגשת אליו מחניית בית סניור, ברחוב הנוטע, וכן מרחובות הזורע והאורנים (מרחוב האורנים, הגישה היא דרך סמטת "שביל המערות").

על האתר:
בחורשת האורנים בלב כפר שמריהו נחבאות להן מערות קבורה עתיקות ומרשימות. הגישה הנוחה ביותר היא מבית סניור ברחוב הנוטע בכפר שמריהו, מול אנדרטת הבנים המקומית. נשאיר את הרכב בחנייה, ונלך צפונה בחורשת האורנים אל המערות.
את המערות הראשונות נראה במרחק מטרים בודדים מקצה החניון, מומלץ להמשיך הלאה ולהגיע לשלט הסבר של רשות העתיקות.
אין בשטח מסלול הליכה מוגדר, ומומלץ להסתובב ברחבי החורשה ולהתרשם מכמות המערות הרבה שבשטח. ריכוז המערות באתר זה הוא מהגדולים בשרון, ויש בו כ- 100 מערות, מחציתן סתומות כיום.
המקום שימש בתקופה הביזנטית כבית קברות שומרוני לעיר אפולוניה, ששרידיה נמצאים כמה קילומטרים ממערב לאתר. חלק מהמערות נחתמו באבני גולל, ואחרות בדלתות שיש ואבן. באחדות מהמערות ניתן לראות שרידי רצפת פסיפס לבנה, קירות מטוייחים בגוון אדום, וארונות קבורה.
השימוש באתר, כמו באתר מערות אפקה, הופסק לאחר מרד השומרונים במאה החמישית או תחילת המאה השישית לספירת הנוצרים. האתר יפה וייחודי, אך מוזנח כיום ואינו ידוע לציבור הרחב.
מומלץ להעיף מבט גם בגן הפסלים הנמצא בצידו המזרחי של בית סניור (לצד מרכז וייל לתרבות). גן זה מציג את יצירותיה של הפסלת קטה אפריים מרכוס.
לחובבי ההליכה, מומלץ להמשיך בשביל להולכי רגל ורוכבי אופניים, העובר בגב רכס הכורכר דרומה לכיוון בניין המועצה המקומית כפר שמריהו (בית לוין). באביב יש לאורך שביל זה פריחה מרהיבה של פרחי בר שנזרעו כאן בשנים האחרונות (לא כולם טבעיים למישור החוף).
בהתאם לעונה פורחים באתר פרחי סתוונית היורה, אירוס ארץ ישראלי, תורמוס ההרים, ציפורנית, פרג אגסני וחרצית עטורה.

(מקור: מתוך אתר טבע ונופים בישראל http://www.inature.info)

לאלבום התמונות לסיפורי המקום והתקופה
  מפת האתר | צור קשר  
ארגון יוצאי מרכז אירופה  |  באדיבות משפחת פדרמן ורשת מלונות דן  סידיטק - בניית אתרים Signed by