אור יקרות
אירגון יוצאי מרכז אירופה
אור יקרות
בית יצחק
בניית בית בנירה 1941

נירה – לא רק חקלאות

 

הרעיון להקמתו של יישוב נירה מיוחס למהנדס פילוש ביהם מפראג. ביהם רצה להקים יישוב שיתבסס לא רק על חקלאות – המצריכה עבודה פיזית קשה וממושכת שאינה מתאימה לאנשים חסרי ניסיון ומבוגרים יחסית – אלא גם על פעילות נוספת בתוך היישוב עצמו. הפעילות הנוספת, על פי חזונו של ביהם, נמצאה במחסן בדרום תל אביב. שם, ברחוב מזרחי מס' 34, איתרו המתיישבים החדשים בית חרושת שלם לאריגה על כל ציודו. מכונות האריגה הישנות מתוצרת "ראשל", שהובאו בשעתן ארצה על ידי יהודי מאוסטריה, נרכשו והועברו לנירה.

המתיישבים הראשונים בנירה היו 19 משפחות, רובן מיוצאי צ'כוסלובקיה שעדיין לא מצאו את מקומם בארץ אך שבידם הסכום הכספי הנדרש להתיישבות. למשפחות אלה הצטרפו בהמשך חמש משפחות נוספות. השטח שנבחר להקמת היישוב היה השטח הפתוח בין בית יצחק לבין שער חפר, שנרכש קודם לכן על ידי הקרן הקיימת.

את הבתים הראשונים החלו להקים בסוף שנת 1940, באמצעות קבוצת בנייה מגבעת חיים. כמו כן הוקם בניין בית החרושת שלימים קיבל את השם "מפעל ת.א.ס." ("תעשיית אריגים סרוגים"). המפעל, ששכן במקום בולט ליד הדרך הראשית, נוהל בידי חברים שונים מהמושב.

עם העלייה לקרקע קיבלה כל משפחה יחידת משק שכללה בית ושלושה דונמים לעיבוד חקלאי. השטח החקלאי כולו הושקה באמצעות "ממטרות סביבון", שכל אחת מהן השקטע שטח של 100 מ"ר. בשטח גידלו בין השאר שעועית לימה, פרחי חרצית הפירתרום (שממנה הפיקו חומר להדברת מזיקים), מנגולד לתרנגולות, בצל ירוק ששימוש כמספוא לאפרוחי תרנגולי הודו, ותלתן. בכל משק הונח קו ממטרות אחד קבוע, ואילו יתר השטח הושקה באמצעות קו נודד מתפרק שאותו צריך היה להעביר ממקום למקום. עם מעבר המשפחות לבתיהן החדשים הופעל גם בית החרושת, שסיפק פרנסה לחברים – 1 ליש"ט לשבוע.

נירה הייתה שונה ממרבית היישובים בארץ, וסיפורה המיוחד – המשלב חקלאות ותעשייה – התפרסם ברחבי הארץ ומשך אליה מבקרים רבים, ביניהם גם אנשים רבי מעלה מראשי היישוב.

נירה חדלה להתקיים כרשות עצמאית בשנת 1951 והתאחדה עם שער חפר, תחת השם "שער חפר-נירה".

לפרטים נוספים על נירה – ראה אתר יקה - מקומות אנשים(מקור: איתן זיימן ורעייתו ורדית- מצאצאי הייקים – בני בית יצחק, דור שלישי למייסדים , סבא וסבתא לבני דור חמישי חקלאים (לול רביה ופיתוח, משתלת ריבוי צמחי נוי)

 

לאלבום התמונות לסיפורי המקום והתקופה
  מפת האתר | צור קשר  
ארגון יוצאי מרכז אירופה  |  באדיבות משפחת פדרמן ורשת מלונות דן  סידיטק - בניית אתרים Signed by