אור יקרות
אירגון יוצאי מרכז אירופה
אור יקרות
בית יצחק
בונים את הבתים הראשונים בשער חפר

שער חפר – דרשו כפר חדש


המתיישבים הראשונים בשער חפר הגיעו מעיירות ומערים שונות בצ'כוסולובקיה. עם כניסת הגרמנים לחבל הסודטים ברחו היהודים מחבל ארץ זה והצטרפו לאחיהם שישבו בערים הגדולות, ובעיקר בפראג הבירה. רבים מאותם יהודים הותירו את רכושם במקום מגוריהם הקודם. חברת "רסקו", שפעלה גם בצ'כיה, הציעה להם להקים יישוב חדש בפלסטין שייקרא בשם "בית יצחק".

37 משפחות נרשמו לפרויקט, חלקן הגדול ציוניות – ומה גדולה הייתה הפתעתן כאשר גילו שהיישוב "בית יצחק" כבר קיים. הן דרשו להתיישב בכפר חדש, כפי שהובטח להן – ולפיכך לחצה חברת "רסקו" על אגודת "בני בנימין" להעביר לידיה את האדמות שהוקצו ליישוב גן חפר ואשר נותרו פנויות לאחר שחלק מהנרשמים לא מימשו את עלייתם לקרקע.

במרץ 1940 חולקו החלקות והחלה הקמת הבתים למתיישבים החדשים. בתים אלו מוקמו בשורה נוספת בצידה הדרומי של אותה דרך (דרך חפר). הגם שבניית הבתים נסתיימה כבר ב-1940, חיבורם לרשת החשמל נעשה רק ארבע שנים לאחר מכן.

בימיהם הראשונים התגוררו המתיישבים החדשים בחדרים שכורים באזור, שמהם הגיעו מידי יום לעבודתם. חברת "רסקו" העסיקה אותם בעבודות בניין, בחפירת תעלות לרשת המים וכן בעבודות נוספות מחוץ ליישוב. חלק מהבתים הושכרו למתיישבים לעתיד וחלקם שימשו מגורים לפועלי "בני בנימין" שעבדו בפרדס ובקטיף באזור ובמקביל הקימו את משקיהם החקלאיים.

השכנים בגן חפר הביטו בפליאה ובתימהון במתיישבים החדשים, ששפת דיבורם הייתה צ'כית או גרמנית ולבושם היה אירופי. ההבדל בין שתי הקבוצות גרם לעיתים לחוסר הסכמה. כך למשל, באחת מישיבות הוועד עלה לדיון נושא שם היישוב החדש, והשם שהתקבל היה "תל גמלא", שמקורו בשמה של תנועת נוער ציונית בצ'כיה. אלא ששם זה לא השתרש. בימים הראשונים נקרא היישוב "שער חפר–גן חפר", ואולם עד מהרה השם "שער חפר" הוא זה שהתקבע.


לפרטים נוספים על שער חפר – ראה אתר יקה- מקומות אנשים

 

לאלבום התמונות לסיפורי המקום והתקופה
  מפת האתר | צור קשר  
ארגון יוצאי מרכז אירופה  |  באדיבות משפחת פדרמן ורשת מלונות דן  סידיטק - בניית אתרים Signed by