חיפוש

מחקר וכתיבה:
ד"ר רפאלה סטנקביץ.
Dr. Rafaela Stankevich
Historikerin und Autorin
 

העניק ארגון יוצאי מרכז אירופה העניק(יום שני, 20.5.2013),  33 מלגות לסטודנטים צאצאי הייקים בישראל על מנת לעודד השכלה גבוה ומצוינות. השנה, החליטו ראשי הארגון לעודד פעילות התנדבותית על ידי הסטודנטים הללו בקרב קהילת הפליטים ומהגרי העבודה בארץ . המחשבה שעמדה מאחורי החלטה זו נבעה מכך שהייקים בישראל, מי שחוו את חווית ההגירה והבריחה מהתופת הנאצית, מזדהים עם הסבל של מי שעוברים קשיי הגירה וסבורים שמבחינה ערכית והומאנית אין לעמוד מנגד - ללא קשר לעמדה פוליטית. הנושא הטעון של מהגרי העבודה נמצא על סדר יום הארגון בהיותו ארגון של קהילה נרדפת בעבר בד בבד עם היותו ארגון חברה אזרחית ציוני ומחויב לפעולה של ממש לשיפור פני החברה הישראלית.

על מנת לייצר את הקשר המיוחד בין קהילת הייקים לקהילת הפליטים והמהגרים, הוקצתה במה מיוחדת למספר פליטים ששיתפו את הסטודנטים ובני משפחותיהם במסע שעבר עליהם, חוויית הבריחה, העינויים וההתמודדות בישראל, זאת לצד הרצאה שהעביר בנושא פרופ' גדעון קונדה, מנהל במרכז החינוך הקהילתי "CEC" (תוכניות לימוד וקורסים שנועדו לעזור להשתלבות יעילה של פליטים ומהגרי עבודה).

אחד מהדוברים, אלאדין א-בכר, פליט מדארפור שברח ב-2008 כאשר החל רצח העם על ידי ממשלת סודאן, שיתף את הקהל הנרגש בסיפורו האישי. אלאדין סיפר על התלאות הרבות שעבר בדרך המסוכנת לישראל דרך מצרים, בה נכלא לחודשיים, המעבר לגינת לוינסקי בתל אביב ועל מאמצים שלו ושל בני עמו להתארגן כקהילה שמסייעת האחד לשני. "כשהגעתי לכאן הערב התרגשתי מאוד כשראיתי את העבודה הקהילתית שלכם והסולידאריות של היקים. זה שבר לי סטריאוטיפ של האינדיבידואל האירופי וראיתי שגם אצלכם קהילה ועזרה הדדית זה דבר קדוש", סיפר א-בכר והוסיף, "אני נולדתי לחיים בקהילה, ואצלכם אני מרגיש בבית".
מנכ"לית ארגון יוצאי מרכז אירופה, דבורה הברפלד, אמרה כי "ארגון יוצאי מרכז אירופה מעניק עשרות מלגות למען ההשכלה והמצוינות. יחד עם זאת, כארגון אשר מעודד פעילות של עזרה הדדית, החלטנו לקדם פעילות התנדבותית בקרב קהילת הפליטים והמהגרים בארץ. אומנם עברו עשרות שנים, אך בל נשכח כי יוצאי מרכז אירופה נרדפו והיו פליטים בעצמם. קהילת יוצאי מרכז אירופה הפכה לקהילה חזקה בעקבות אותה ערבות הדדית שהייתה בנינו, ואיננו יכולים להעלים עין ממה שקורה סביבנו, אנו חשים מחויבות לסייע לפליטים שעברו ועוברים בשנים האחרונות חוויות דומות ".
ארגון היקים, ארגון יוצאי מרכז אירופה, נוסד ב-1932 כארגון מתנדבים הפועל בתחומי הרווחה והתרבות למען יוצאי מרכז-אירופה ולמען דור ההמשך. כאז כן היום מעורה מאד הארגון בחברה הישראלית ופועל למענה בד בבד עם הפעילות למען קהילתו. הארגון מאגד את יוצאי גרמניה, אוסטריה ואזורים נוספים במרכז אירופה שאופיינו בהשפעה תרבותית גרמנית. הארגון מפעיל בשלושת הערים הגדולות בישראל סניפים המהווים מרכזי חברה ותרבות עבור קהילת היקים בכל הארץ. בין היתר הארגון מפעיל "קו חם" לסיוע חברי הקהילה ומקיים מפגשים חברתיים כגון טיולים, הרצאות וחוגים בהם משתתפים חברי הקהילה מכל הגילאים. הארגון פועל להנצחת מורשת יהדות מרכז אירופה והנחלת ערכיה לשיח הישראלי ומוציא לאור כתב עת ברציפות מאז 1932.


כתבה: שולמית אטיאס

לתמונות מהאירוע הקישו כאן

  מפת האתר | צור קשר  
ארגון יוצאי מרכז אירופה  |  באדיבות משפחת פדרמן ורשת מלונות דן  סידיטק - בניית אתרים Signed by